CHINY – APPLE ZMUSZONE DO USUNIĘCIA KORANU I BIBLII Z CHIŃSKIEGO APP STORE
Przedsiębiorstwo informatyczne Apple usunęło z chińskiego App Store dwie aplikacje: Quran Majeed oraz Olive Tree Bible App. Quran Majeed powstał dzięki Pakistan Data Management Services i ma ponad 35 milionów użytkowników na całym świecie, z czego 1 milion w Chinach. Firma Olive Tree Bible Software, założona w 2000 roku w Spokane w stanie Waszyngton, jest wydawcą elektronicznej wersji Biblii, narzędzi do jej studiowania oraz chrześcijańskich e-książek na urządzenia mobilne, tablety i komputery stacjonarne. „Według Apple, nasza aplikacja Quran Majeed została usunięta z chińskiego App Store, ponieważ według CAC (Cyberspace Administration of China) zawiera treści niezgodne z chińskim prawem” – komentuje Hasan Shafiq Ahmed, prezes ds. rozwoju w Pakistan Data Management. Jako pierwsza o usunięciu programów doniosła 12 października strona Apple Censorship. Apple wyjaśnia, że „aplikacja została usunięta z chińskiego App Store, ponieważ zawiera treści wymagające dodatkowej dokumentacji od chińskich władz” i dodaje: „Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania lokalnych przepisów, czasami pojawiają się jednak złożone kwestie, co do których niekoniecznie musimy się zgadzać”. Amerykańska grupa chrześcijańska International Christian Concern (ICC) wyraziła zaniepokojenie usunięciem aplikacji z Biblią i Koranem, wskazując jednocześnie, że w Chinach pozamykano też niedawno chrześcijańskie konta WeChat.
USA – DEPARTAMENT STANU ZMIENIA LISTĘ KRAJÓW OZNACZONYCH JAKO „BUDZĄCE SZCZEGÓLNY NIEPOKÓJ”
Nigeria
Organizacja Open Doors wymienia Nigerię jako dziewiąty na liście pięćdziesięciu krajów, w których chrześcijanie narażeni są na największe zagrożenie. Brutalne ataki ze strony organizacji Boko Haram, muzułmańskich bojowników Hausa-Fulani, ISWAP (spółka stowarzyszona z grupą Państwa Islamskiego) i innych islamskich ugrupowań ekstremistycznych są powszechne na północy i środkowym pasie kraju, a dalej na południe. Mordowani są najczęściej mężczyźni i chłopcy, kobiety są często porywane i gwałcone przez te wojownicze grupy, czasem zmuszane do poślubienia muzułmanów, sami sprawcy ataków rzadko są stawiani przed sądem. Tym większe zdziwienie budzi fakt, że wyszczególniając 17 listopada kraje „budzące szczególny niepokój” (COC), sekretarz stanu Antony Blinken pominął Nigerię. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni dzisiejszą decyzją Departamentu Stanu USA o rezygnacji z oznaczania Nigerii jako kraju budzącego szczególny niepokój. Jest to nie tylko zaskakujący błąd, ale prawdopodobnie również bezpośrednie naruszenie Międzynarodowej Ustawy o Wolności Religijnej, prawa, które w pierwszej kolejności wymaga dokonywania tych oznaczeń” – oświadczył David Curry, prezes Open Doors USA.
Rosja
Według najnowszej listy sporządzonej przez Departament Stanu USA, na liście krajów „budzących szczególny niepokój” znalazła się Rosja. Raport USCIRF 2021 zawiera informacje, że rząd rosyjski atakuje „nietradycyjne” mniejszości religijne, karząc je grzywnami, aresztem i oskarżeniami kryminalnymi. Rosyjskie ustawodawstwo nie precyzuje, co rozumie pod nazwą „ekstremizm”, przez co narażone są pokojowe grupy religijne. W roku 2020 państwo wniosło 188 spraw karnych przeciwko Świadkom Jehowy, którzy zostali zdelegalizowani jako grupa ekstremistyczna w roku 2017; prześladowania cierpią tam również osoby należące do panislamistycznego ugrupowania Hizb at-Tahrir – dążącego do odbudowy islamskiego kalifatu, ale bez stosowania przemocy. Dokładny powód włączenia Rosji do listy krajów „budzących szczególny niepokój” nie został podany.
Indie
W jednej ze wsi w dysktrykcie Bijapur w stanie Chhattisgarh lokalni chrześcijanie zostali przymuszeni przez ekstremistów do wykonania hinduistycznego rytuału religijnego pod groźbą utraty domów i własności. Niektórym z mężczyzn ogolono głowy, chrześcijanie musieli też trzymać orzechy kokosowe – obydwa te elementy stanowią część hinduistycznego rytuału i miały symbolizować „powrót” chrześcijan do hinduizmu. „To barbarzyński akt i ewidentne przymusowe nawrócenie” – oświadczył Sajan K. George, przewodniczący Globalnej Rady Indyjskich Chrześcijan (GCIC). Zauważył też, że naruszenie podstawowego prawa do wolności religijnej i poszanowania godności każdego człowieka, jak również metoda publicznego poniżania i obrażania chrześcijan, których stale są narażeni na atak ze strony ekstremistycznych grup nacjonalistycznych. W 2006 roku w Chhattisgarh zaostrzono przepisy antykonwersyjne, zaznaczając jednak, że powrót do wiary przodków nie powinien być uważany za zmianę wiary. W praktyce zapis ten stanowi przyzwolenie na przymusowe nawracanie chrześcijan na hinduizm, nawet tych, którzy nigdy wcześniej hinduizmu nie praktykowali.