AKADEMIA

WOLNOŚCI

W „Akademii Wolności” prezentujemy cykl wypowiedzi eksperckich poświęconych tematyce wolności religijnej, ochrony wolności sumienia i religii oraz zapobiegania przestępczości na tle wyznaniowym. Publikujemy głosy ekspertów z różnych dziedzin, m.in. prawa, teologii, filozofii, socjologii. Stanowią one ważny komentarz do bieżących wydarzeń, opatrują zjawisko przemocy oraz dyskryminacji na tle wyznaniowym szerszym, interdyscyplinarnym kontekstem i dostarczają merytorycznych podstaw dla dyskusji społecznej. Zapraszamy do oglądania!

Akademia Wolności - odcinek 2

Prof. dr hab. Tadeusz Jasudowicz
Wolność religijna jako prawo człowieka i wartość społeczna

W kolejnym odcinku „Akademii Wolności” prof. dr hab. Tadeusz Jasudowicz, specjalista w zakresie praw człowieka i prawa międzynarodowego, rozważa znaczenie takich pojęć jak wolność słowa, wolność sumienia i wolność religii. Podejmuje refleksję nad znaczeniem wolności religijnej jako fundamentalnego prawa człowieka i dobra społecznego. Wyjaśnia, jaką rolę odgrywa religia w życiu zbiorowości oraz dlaczego prawo to jest niederogowalne. Przedstawia także historyczny proces jego formułowania, przywołując kluczowe dla tego procesu akty prawne.

Akademia Wolności - odcinek 1
Pierwszy odcinek cyklu Akademia Wolności stanowi wprowadzenie w tematykę wolności religijnej. Materiał został nagrany i wyemitowany na kilka dni przed obchodami Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie (22 sierpnia) i w dużej mierze nawiązuje do idei tego święta. Nasz ekspert, ks. dr hab. Piotr Roszak, wyjaśnia w nim, czym jest chrystianofobia, dlaczego możemy mówić o rosnącej niechęci wobec osób wierzących oraz jaką wartość wiara i wolność religijna stanowią w życiu społecznym. Dr Piotr Chrzczonowicz - karnista, radca prawny, wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji UMK - omawia prawne aspekty ochrony wolności sumienia i religii w Polsce. Przedstawicielki zespołu Laboratorium Wolności Religijnej, Kinga Boroch i Monika Pałka, opowiadają o celach i założeniach projektu, naszej działalności w mediach oraz tegorocznych obchodach MDUOAP

Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości
Fundusz Sprawiedliwosci
Fundacja Pro Futuro Theologiae
ul. Gagarina 37/8, 87-100 Toruń
Zapisz się do newslettera
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Fundacja Pro Futuro Theologiae
ul. Gagarina 37/8, 87-100 Toruń
Zapisz się do newslettera
Skip to content