Piknik wolności

TORUŃ

PIKNIK WOLNOści

Fotorelacje

Na pikniku o wolności religijnej

Kręcące się wiatraczki, pokolorowane latawce i poważne rozmowy o stanie wolności religijnej w Polsce i na świecie. Za nami pierwszy z czterech Pikników Wolności, imprezy promującej wolność religijną i oferującej pomoc dyskryminowanym. W sobotę, 4 czerwca 2022 roku na Rynku Nowomiejskim w Toruniu spotkać można było ekspertów z Laboratorium Wolności Religijnej oraz obejrzeć wystawę zdjęć. - Podstawowym celem Pikników Wolności jest uwrażliwienie opinii publicznej na narastające w świecie ograniczanie wolności religijnej oraz idące za nim prześladowania ze względu na wiarę- mówił dr Maciej Duda, prawnik z UWM w Olsztynie, ekspert Laboratorium Wolności Religijnej. – Wolność religijna jest fundamentalnym prawem każdego człowieka, dlatego LWR postanowiło wyjść, spotkać się i porozmawiać z ludźmi - dodał.

Zwolniony z pracy za wyznanie

W specjalnie przygotowanym punkcie konsultacyjnym istniała możliwość zgłoszenia sytuacji mających znamiona łamania prawa do wolności religijnej. Wielu przechodniów skorzystało z możliwości rozmowy oraz konsultacji. - Jeden ze zgłoszonych przypadków dotyczył osoby, której wolność religijna została naruszona w obszarze prawa pracy - osoba ta została bowiem zwolniona z pracy za publiczne wygłaszanie poglądów religijnych i politycznych - mówił dr Przemysław Komorowski, prawnik, ekspert i koordynator Ośrodka Konsultacyjno-Informacyjnego LWR. - Rozmówcy podnieśli także, iż wolność religijna musi dotyczyć wyznawców wszystkich wyznań, jak również musi zostać zachowane prawo do nieujawniania swojego wyznania. W tym kontekście inny z rozmówców wyraził obawę co do przestrzegania wolności religijnej podczas konfliktu zbrojnego na Ukrainie - podsumowuje prawnik. Przypadki naruszenia prawa do wolności religijnej są co roku publikowane w przygotowanym przez LWR RAPORCIE, pojawiają się też na INTERAKTYWNEJ MAPIE NARUSZEŃ. Wszelkie przejawy dyskryminacji ze względu na religię i wyznanie można zgłaszać na stronie www.laboratoriumwolnosci.pl w zakładce UZYSKAJ POMOC.

Wystawa, latawce i wiatraki

Obok spotkania z ekspertami uczestnicy zapoznali się z materiałami dotyczącymi stanu wolności religijnej na świecie. - Przygotowaliśmy wystawę zdjęć, która w różnorodny sposób przedstawia problematykę wolności religijnej - od jej łamania i niszczenia wszelkich przejawów religijności aż po pokojowe współistnienie różnych wyznań - mówi dr Duda. – Wyświetlamy też prezentację dotyczącą działalności Laboratorium Wolności Religijnej, rozdajemy ulotki informacyjne, przygotowaliśmy też coś dla najmłodszych - dodaje. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy wiatraczek i mogło wziąć udział w warsztatach składania, ozdabiania i puszczania latawców.
Toruń, 4 czerwca 2022 r., Rynek Nowomiejski
Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości
www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/
Fundacja Pro Futuro Theologiae
ul. Gagarina 37/8, 87-100 Toruń
Zapisz się do newslettera
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Fundacja Pro Futuro Theologiae
ul. Gagarina 37/8, 87-100 Toruń
Zapisz się do newslettera
Skip to content