Piknik wolności

GDAŃSK

PIKNIK WOLNOści

Fotorelacje

O wolności religijnej w Wolnym MieścieKolejny Piknik Wolności za nami - 19 czerwca eksperci LWR pojawili się w Gdańsku, aby rozmawiać o wolności religijnej, dzielić się doświadczeniem i służyć pomocą
Piknik Wolności przed Katedrą w Gdańsku-Oliwie odwiedzili nie tylko Gdańszczanie, ale także turyści z innych części Polski. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zdjęć „(Nie)wolność religijna”, której tematyka skłaniała do refleksji i dalszej dyskusji z przedstawicielami LWR. Jeden z rozmówców wskazał na kwestię relatywnej tolerancji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie chrześcijanie mogą praktykować swoją wiarę jedynie w obszarze swoich świątyń. Ukazane na wystawie różne „odcienie” wolności religijnej w różnych miejscach na świecie to wyraźny sygnał dla wielu, że o wolność religijną trzeba dbać oraz angażować się w obronę tego fundamentalnego prawa. Uczestników interesowała aktywność podejmowana na rzecz obrony chrześcijan przez organizacje pozarządowe nie tylko w Polsce, ale też w krajach o wysokim stopniu prześladowań na tle wyznaniowym. Inna rozmówczyni wskazała jak ważna w kontekście prawa do wolności religijnej jest tradycja oraz przywiązanie do wartości. Dla osób uczestniczących w Pikniku religia jest sprawą fundamentalną, przyznają jednak, że coraz częściej dochodzi do jej naruszania w sferze publicznej.

Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach?
Z możliwości konsultacji z ekspertami skorzystało kilkadziesiąt osób, które podejmowały różne zagadnienia, nie tylko bezpośrednio dotyczące wolności religijnej. Do psychologa dyżurującego podczas Pikniku Wolności Religijnej w Gdańsku zgłosili się m.in - rodzice zaniepokojeni założeniami i realizacją programu „Zdrovve Love” w gdańskich szkołach; - osoba, która stała się obiektem kpin w miejscu pracy po tym, gdy wyznała współpracownikom, że szuka kontaktu do księdza egzorcysty; - liczne osoby w późnym wieku, które nie radzą sobie z konfliktami rodzinnymi związanymi z religijnością i światopoglądem.

Co z wolnością religijną w szkole?
Niepokojące dla wielu pozostają próby ograniczania wolności religijnej w szkołach. Jeden z rozmówców przyznał, że jako katecheta coraz wyraźniej odczuwa naciski ze strony rodziców dotyczące redukowania elementów religijnych w szkole, zwłaszcza w kontekście ekspozycji krzyża, organizowania rekolekcji czy umieszczania lekcji religii w środku dnia szkolnego. Wiele z tych działań jest bezpośrednio inspirowanych działalnością Fundacji Wolność od Religii, która dostarczając wzorce podań czy udostępniając wytyczne zachęca do aktywnej walki z religią w szkole. Rozmówca przyznał, że udostępnione przez Laboratorium Wolności Religijnej MATERIAŁY INFORMACYJNE dla szkół posłużą jemu oraz innym zainteresowanym w prowadzeniu skutecznej obrony przed różnego rodzaju atakami na religię. Wielu dyrektorów szkół nie posiada bowiem materiałów, które mogłyby wspierać ich we właściwym argumentowaniu swojego stanowiska, które jest zgodne z obowiązującym w Polsce prawem.

Naciski rówieśników... i urzędników?
Swoimi obawami dzielili się również rodzice. Wskazywali na badania ankietowe prowadzone w gdańskich szkołach, które rzekomo zlecił Urząd Miasta, a które dotyczyły m.in. sprawdzenia czy uczniowie nie są „nakłaniani” do udziału w rekolekcjach szkolnych i praktykach religijnych. Inni szukali porady w sprawie radzenia sobie z naciskami, których doświadcza ich nastoletni syn ze strony rówieśników, aby ten wypisał się z lekcji religii w szkole.

Piknik Wolności - spotkanie, rozmowa, pomoc
Kolejna edycja Pikniku Wolności okazała się potrzebnym wydarzeniem dla promocji i ochrony wolności religijnej. Kilkadziesiąt osób wyraziło zainteresowanie działalnością Laboratorium Wolności Religijnej, zapoznało się z raportami dotyczącymi naruszeń oraz przygotowanymi materiałami informacyjnymi. Co najważniejsze osoby potrzebujące otrzymały pomoc od naszych ekspertów. Następna okazja do spotkania w sierpniu, we Wrocławiu.

Nie trzeba jednak czekać, aby spotkać się z naszymi ekspertami i uzyskać pomoc. Wystarczy wejść na stronę laboratoriumwolnosci.pl i kliknąć zakładkę UZYSKAJ POMOC. Zapraszamy też do zapoznania się z RAPORTAMI, dotyczącymi naruszeń wolności religijnej oraz INTERAKTYWNĄ MAPĄ naruszeń.
Gdańsk, 19 czerwca 2022 r., parking przy Katedrze Oliwskiej
Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości
www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/
Fundacja Pro Futuro Theologiae
ul. Gagarina 37/8, 87-100 Toruń
Zapisz się do newslettera
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Fundacja Pro Futuro Theologiae
ul. Gagarina 37/8, 87-100 Toruń
Zapisz się do newslettera
Skip to content