Dzień został ustanowiony 28 maja 2019 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, z inicjatywy polskiej dyplomacji reprezentowanej przez ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza.
Rolą święta jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na trudną sytuację ofiar prześladowań, a jednocześnie pobudzenie do respektowania praw mniejszości wyznaniowych i propagowania tolerancji religijnej. Państwa członkowskie ONZ i organizacje międzynarodowe, ale także wspólnoty lokalne i jednostki mogą potraktować Międzynarodowy Dzień jako impuls do angażowania się w działania upamiętniające ofiary oraz zachętę do skutecznej pomocy poszkodowanym.
Z tej okazji 20 sierpnia br. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez Laboratorium Wolności Religijnej przy współpracy z Papieskim Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Stowarzyszeniem Polskich Mediów.
Celem konferencji było przybliżenie opinii publicznej idei Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Temat przedstawił ks. dr Tomasz Huzarek z Laboratorium Wolności Religijnej. Omówił on problematykę prześladowań za wiarę, ale także, co ważne – za jej brak, czyli ateizm. Dodatkowo zaprezentował przypadki naruszeń wolności religijnej, jakie miały miejsce w ostatnich latach w Polsce i omówił sposoby oraz metodologię badań prowadzonych wśród ofiar przez Laboratorium Wolności Religijnej. Ks. dr Andrzej Kwaśniewski ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie mówił o aktualnej sytuacji na świecie.
Prowadzący przypomnieli też, że 22 sierpnia, na znak solidarności z ofiarami aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie, budynki w całej Polsce zostaną podświetlone na czerwono.
Inicjator wydarzenia, Laboratorium Wolności Religijnej staje w obronie ludzi wierzących, ich prawa do swobodnego wyrażania swoich przekonań bez ryzyka negatywnych konsekwencji oraz do życia w zgodzie z wyznawanymi wartościami. Sprzeciwia się utożsamianiu gwarantowanej przez konstytucję bezstronności światopoglądowej z rugowaniem wszelkich przejawów religijności ze sfery publicznej.