Chociaż oczekiwano, że w zakresie ochrony i respektowania wolności religijnej Europa będzie podążać we wspólnym kierunku, wydaje się, że zmierza w inną, niepożądaną stronę. Tak mógłby brzmieć jeden z wniosków konferencji na temat wolności religijnej zorganizowanej przez Międzyparlamentarną Grupę Przyjaźni, która odbyła się w chorwackim parlamencie z okazji Czerwonej Środy, dnia poświęconego osobom prześladowanym za wiarę.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele parlamentu chorwackiego, byli obecni także nuncjusz apostolski w Republice Chorwacji, prałat Giorgio Lingua, ambasador państwa Izrael w Republice Chorwacji, Gary Koren, przedstawiciele wspólnot religijnych, społeczności akademickiej i organizacji międzynarodowych. Z ramienia projektu Laboratorium Wolności Religijnej zaproszony został profesor Saša Horvat, członek grupy eksperckiej.
Parlamentarzystka Marijana Petir, organizatorka konferencji, która uczestniczyła również w inicjatywach podejmowanych przez LWR, zaznaczyla, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Jednakże wyraźnie nasila się także antysemityzm, zwłaszcza po atakach Hamasu na Izrael, co sprawia, że żydzi – zaraz po chrześcijanach – są obecnie najbardziej zagrożoną grupą w Europie.
„Nie możemy milcząco przyglądać się łamaniu praw człowieka, jesteśmy wezwani do działania. Dlatego celem tej konferencji jest zwrócenie uwagi na prześladowania religijne na całym świecie, zwiększenie świadomości w celu promowania art. 18 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka” – podkreśliła Petir.
W przemówieniu inauguracyjnym wiceprzewodniczący Zgromadzenia Chorwackiego i wysłannik przewodniczącego Zgromadzenia, Željko Reiner, przestrzegł, że technologia umożliwia ludziom wyrażanie myśli, przekonań i postaw, jednak możliwości te często stają się podatnym gruntem dla nienawiści, nietolerancji i ekstremizmu.
Następnie wygłoszono trzy wykłady. Katharina von Schnurbein, koordynatorka Komisji Europejskiej ds. zwalczania antysemityzmu, podkreśliła dynamiczne nasilenie antysemityzmu w Europie po ataku Hamasu na Izrael i reakcji Izraela. Przedstawiła liczne dane dotyczące codziennych ataków na żydów w Europie, zwłaszcza w Holandii i Niemczech, przy czym podała, że Niemcy odnotowują 29 ataków dziennie. Zalew antysemityzmu jest szczególnie widoczny w mediach społecznościowych, dlatego wezwała do tłumienia, kontroli i weryfikacji informacji rozpowszechnianych tą drogą.
Dr Martin Kugler, prezes Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie (OIDAC Europe), przedstawił najnowszy raport tej organizacji. Od września 2022 r. do sierpnia 2023 r. w 30 krajach Europy odnotowano 749 antychrześcijańskich przestępstw z nienawiści, w tym 38 ataków fizycznych i 3 zabójstwa chrześcijan. Kugler ostrzegł przed niepokojącym 44-procentowym wzrostem liczby antychrześcijańskich przestępstw z nienawiści i aktów wandalizmu w Europie, podkreślając 75-procentowy wzrost liczby podpaleń i wandalizmu kościołów w okresie 2021–2022. Wskazał na Francję, gdzie co tydzień dochodzi do dwóch lub trzech poważnych ataków na kościoły. Podkreślił również, że media często nie interesują się przestępstwami z nienawiści popełnianymi na tle wiary i nie informują o nich.
Ostatni wykład wygłosiła Marcela Szymański, redaktor naczelna raportu Religious Freedom in the World i szefowa unijnego biura ACN, czyli Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która także uczestniczyła w ostatniej konferencji zorganizowanej przez LWR. Prelegentka zapoznała uczestników z zagrożeniami dla wolności religijnej na świecie oraz zwróciła uwagę na trudności w monitorowaniu i rejestrowaniu ataków na chrześcijan. Wskazała na wyzwania, takie jak nieznany odsetek osób wierzących w wielu krajach, celowe zaniżanie tych liczb w celu wprowadzenia przepisów stopniowo ograniczających prawa osób wierzących (niezależnie od tego, czy są to mniejszości, czy większość) w celu całkowitej eliminacji praktyk religijnych. Wiele przypadków naruszeń wolności religijnej nie jest zgłaszanych ze względu na udział samego państwa, co sprawia, że niektóre działania, np. zgłaszanie ich państwu, nie ma sensu. Szymański podkreśliła, że wolność religii jest dziś szczególnie zagrożona za sprawą mediów społecznościowych.
W dyskusji prof. Saša Horvat (LWR) zwrócił uwagę na liczne inicjatywy projektu Laboratorium Wolności Religijnej w zakresie wolności religijnej i potrzeby bezpośredniej ochrony ofiar, które zapewniły obiektywny wgląd w sytuację w Polsce i Europie. Podkreślił, że projekt obejmował realizację działań z zakresu profilaktyki i edukacji szerszych warstw polskiego społeczeństwa, aby umożliwić lepsze rozumienie koncepcji wolności sumienia i religii, a tym samym lepiej chronić to podstawowe prawo człowieka.
Autor: Saša Horvat