MJANMA – cztery osoby zabite podczas ataku na kościół katolicki
24 maja 2021, w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Kayanthayar niedaleko Lwaingkaw, stolicy stanu Kaja, został ostrzelany pociskami artyleryjskimi. Zginęły cztery osoby, zaś budynek świątyni został poważnie uszkodzony.
CHINY – aresztowanie ośmiu katolickich duchownych w Xingxiang
20 maja 2021 w prefekturze Xinxiang w wyniku akcji policyjnej aresztowano siedmiu księży i dziesięciu seminarzystów, a dzień później biskupa, 63-letniego Josepha Zhang Weizhu. Księży i seminarzystów zatrzymano na terenie małej fabryczki, udostępnionej katolikom przez jej właściciela z braku innego miejsca do prowadzenia wykładów.
Dyrektor fabryczki został aresztowany. Trwa obława policyjna w celu odnalezienia pozostałych seminarzystów. W jej trakcie przeszukiwane są okoliczne domy, których mieszkańcy – w przypadku znalezienia u nich katolickich symboli – karani są grzywnami. Prefektura nie jest uznana przez rząd, dlatego jakakolwiek działalność katolików na tym terenie uznawana jest za przestępstwo.
ARGENTYNA – nowe obostrzenia spowodowane COVID-19 sprawiają, że uczestnictwo we Mszy świętej staje się prawie niemożliwe
18 maja 2021, w czwartek Stowarzyszenie Katolickich Prawników Argentyny złożyło wniosek o pomoc w ochronie praw konstytucyjnych twierdząc, że aktualne przepisy zdrowotne związane ze zwalczaniem COVID-19 „w sposób rażący naruszają” wolność wyznawania kultu bądź religii. Zaostrzenie przepisów w drodze rozporządzenia nastąpiło ze względu na gwałtowny wzrost zachorowań, zwłaszcza w Buenos Aires, które zamieszkuje 40% populacji całego kraju. W swoim piśmie, Stowarzyszenie stwierdza, że rozporządzenie to „w sposób rażący narusza wolność kultu i wolność religijną, które są zagwarantowane zarówno przez Narodową Konstytucję, jak i traktaty dotyczące ochrony praw człowieka”; zauważa również, że rozporządzenie „powoduje większą szkodę niż pożytek, ponieważ naraża zdrowie wiernych poprzez wystawianie ich na działanie złej pogody” – według przepisów, mimo trwającej zimy, Msze mogą odbywać się jedynie na zewnątrz, przy udziale nie więcej, niż dziesięciu wiernych.
Biskup pomocniczy La Plata, Alberto German Bochatey, przewodniczący argentyńskiego biskupiego komitetu ds. opieki zdrowotnej, wyraził jasno, że działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa są bardzo istotne, jednak zauważył przy tym, że „pierwotnego prawa do życia religijnego, pobożności, kultu, nie może przyznawać, ani odbierać obecny rząd”. Biskup utrzymuje, że należy przywrócić wcześniejszą regulację, według której w kościołach jedna trzecia miejsc mogła być zajęta przez wiernych.
IRAN – prześladowania chrześcijańskich konwertytów
13 maja organizacja International Christian Concern zawiadomiła o trzech kolejnych przypadkach prześladowań chrześcijan w Iranie. Reza Zaeemi z Karadżu czeka w tej chwili na rozpoczęcie odbywania kary więzienia w wysokości dziewięciu (oryginalnie: osiemnastu) miesięcy. Postawionym mu zarzutem była „propaganda skierowana przeciwko Republice Islamskiej, dokonywana przez rozpowszechnianie chrześcijaństwa ewangelicznego”.
Bijan Haghighi przebywa aktualnie w obozie w Turcji, czekając na ostateczny wyrok złożonej apelacji – dwa poprzednie wyroki zapadły już przeciwko niemu. W przypadku deportacji do Iranu Bijan najprawdopodobniej znajdzie się w więzieniu, taki bowiem wyrok zapadł na niego, zanim opuścił Iran w roku 2018. „Nie mamy problemu z tymi, którzy religię, żyjąc w naszym kraju, odziedziczyli po rodzicach. Mamy natomiast z tymi, którzy porzucili Islam i dołączyli do innych wyznań. Mamy z nimi problem i musimy pomóc im, poprowadzić ich i powstrzymać przed wykolejeniem! Sami są oni w błędzie i innych wprowadzają w błąd!” oznajmił sędzia, skazujący Bijana na więzienie. Jeżeli Haghighi zostanie deportowany, oznacza to dla niego rozstanie z żoną i ich sparaliżowanym synem.
Konflikt Bity Rezaee z irańskim prawem rozpoczął się natomiast w roku 2015, kiedy po rewizji w jej domu osadzoną ją w więzieniu. Powodem miał być „zamiar odwodzenia dziewcząt od Islamu” – Bita bowiem przygarnęła do 12 dziewcząt, wówczas w wieku 6-9 lat. Po urazie oka, którego doznała podczas przesłuchania, uciekła za namową ojca z Iranu. Obecnie wraz z synem poszukuje azylu w Niemczech.
USA, Mississipi – zakaz budowy meczetu w Horn Lake narusza wolność religijną
12 maja Tom Farr, prezes Instytutu Wolności Religijnej, wystosował list do gubernatora Missisipi, Tate’a Reevesa. List jest reakcją na decyzję rady miasta z dnia 20 kwietnia, przegłosowaną wynikiem 5 do 1, aby, wbrew staraniom miejscowej muzułmańskiej społeczności, nie wznosić w tym miejscu meczetu.
„Mieszkam w hrabstwie DeSoto od ponad 20 lat. Wychowałem w hrabstwie DeSoto moje sześć dzieci, chodzą one tutaj do szkoły i mają prawo chodzić do meczetu, modlić się i praktykować swoją religię na równi z każdym chrześcijaninem” – tymi słowami wnioskodawca, Ray Elk, odpowiedział na odmowę budowy pierwszego meczetu w regionie. Radni, którzy przegłosowali odmowę budowy meczetu, uzasadnili ją zagrożeniem pożarowym oraz obawą przed zakłóceniami w ruchu drogowym, jak również hałasem, mimo zapewnień ze strony wnioskodawcy o planowanym braku zewnętrznego nagłośnienia. W hrabstwie mieszka 15 rodzin muzułmańskich, pozbawionych aktualnie możliwości uczęszczania do meczetu.
CHINY – setki muzułmańskich kapłanów aresztowanych w regionie Sinciang
Z badań przeprowadzonych przez Uyghur Human Rights Project wynika, że w regionie Sinciang od roku 2014 zostało uwięzionych bądź aresztowanych przynajmniej 630 imamów i innych muzułmańskich autorytetów religijnych. Osiemnastu z nich zmarło podczas lub niedługo po aresztowaniu. Najczęściej stawiane zarzuty to „propagowanie ekstremizmu”, „gromadzenie się z zamiarem naruszania porządku” oraz „namawianie do separatyzmu”. Natomiast ponad milion wiernych z tego regionu trafiło do „obozów reedukacyjnych”, w których nagminnie stosowane są tortury, praca przymusowa oraz polityczna indoktrynacja.
11 maja, ujgurska dziennikarka, Gulchehra Hoja, wzięła udział w wirtualnym wydarzeniu zorganizowanym przez ambasadę Stanów Zjednoczonych w Watykanie, zatytułowanym „Prawa człowieka w Chinach: Ujgurzy i mniejszości religijne”. Hoja przedstawiła listę „wykroczeń”, które mogą zaprowadzić do obozu reedukacyjnego. Trafiło tam już ponad 20 krewnych dziennikarki, w tym matka, ojciec i brat. Jeden z krewnych zmarł w obozie, jednak ciała nie wydano rodzinie. „Chiński rząd ustalił listę kryteriów, według których władze mogą uznać kogoś za ekstremistę; wystarczy wymienić kilka: zapuszczenie brody, noszenie zawoju na głowie, posiadanie w domu literatury religijnej, nazwanie dziecka islamskim imieniem, jak Mahomet” – opowiada Hoja.
Również papież Franciszek w książce wydanej w ubiegłym roku opisał sytuację Ujgurów jako ludzi prześladowanych; spotkało się to wówczas z protestem chińskiego Ministra Spraw Zagranicznych.
USA, Indiana – sąd najwyższy oddalił pozew przeciwko Archidiecezji Indianapolis
W piątek 7 maja Sąd Najwyższy w stanie Indiana oddalił pozew skierowany przeciwko Archidiecezji Indianapolis. Pozew złożony został przez byłego nauczyciela szkoły katolickiej, Joshuę Payne-Elliott, zwolnionego z pracy z powodu zawarcia małżeństwa cywilnego z osobą tej samej płci.
Reprezentujący Archidiecezję adwokat, wicepreze i starszy doradca organizacji instytutu Becket, Luke Goodrich, stwierdził, że „jeśli Pierwsza Poprawka ma jakiekolwiek znaczenie, oznacza to, że rząd nie może karać Kościoła Katolickiego za to, że od katolickich nauczycieli wymaga katolickiego nauczania”. Zwolniony nauczyciel złożył 20 maja apelację. Data rozprawy nie została jeszcze wyznaczona.