sobota, 17 listopada 2022
godz. 08:00
Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu
stacjonarnie
W dniu 17 listopada 2022 r. w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyły się warsztaty dla dziennikarzy i studentów dziennikarstwa. Ich celem było przyjrzenie się relacjom pomiędzy dwoma kluczowymi prawami człowieka – wolnością religii i wolnością słowa. Warsztaty odbyły się w formie interdyscyplinarnych wykładów i dyskusji. Zajęcia zostały przeprowadzone w języku polskim przez uznanych dziennikarzy – praktyków oraz wykładowców akademickich.
Warsztaty dedykowane były dziennikarzom oraz studentom dziennikarstwa i kierunków pokrewnych. Dziennikarze, zajmując się sferą przekazywania faktów i ich komentowania, kształtują opinię publiczną oraz przez swoją działalność informacyjną i opiniotwórczą są w stanie skutecznie przeciwdziałać ugruntowywaniu się stereotypów stanowiących pośrednią przyczynę przestępczości przeciw wolności religijnej. Niestety zdarza się także, że to media są źródłem kształtowania i podsycania tychże stereotypów. Udział w warsztatach dawał możliwość zdobycia nie tylko wiedzy ale również umiejętności praktycznych i kompetencji w zakresie kształtowania i propagowania postaw społecznych i obywatelskich opartych na fundamencie tolerancji i budowania kultury dialogu.
Podczas warsztatów uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytania:
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Laboratorium Wolności Religijnej” powstałego z inicjatywy Fundacji Pro Futuro Theologiae działającej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Celem projektu jest przeciwdziałanie przestępczości przeciwko wolności sumienia i wyznania oraz wszelkiej dyskryminacji na tle przynależności wyznaniowej poprzez dedykowane do odpowiednich grup działania prewencyjne i profilaktyczne, a także kształtowanie postaw społecznej nieakceptowalności prześladowań oraz innych form negatywnego oddziaływania ze względu na przekonania religijne.
kliknij, aby pobrać plik
kliknij, aby pobrać plik
Maciej Płociński
Joanna Taczkowska-Olszewska
Adwokat, doktor habilitowana nauk prawnych. Profesor w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy, gdzie pełni także funkcję Prorektora ds. Nauki. Kierownik Sekcji Prawa i Procesu Cywilnego w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości. Ekspert w zakresie prawa prasowego i mediów, autorka opinii prawnych przygotowanych na zlecenie organów regulacyjnych (Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji) oraz jednostek i instytutów badawczych oraz innych organów (Kancelaria Sejmu), a także stowarzyszeń (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy) i organów konsultacyjnych (Centrum Monitoringu Wolności Prasy). Autorka publikacji naukowych z zakresu prawa mediów, ochrony informacji, świadczenia usług drogą elektroniczną, ochrony danych osobowych.
Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów (od 2000 r.); prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej (od 2017 r.); członek komisji mediów przy Polskim Komitecie Olimpijskim (od 2018 r.). W latach 1993-1998 pełnił funkcję dyrektora departamentu turystyki w Urzędzie Sportu i Turystyki, inicjator powołania narodowej organizacji turystyki – Polskiej Organizacji Turystycznej. Organizator polskiego stoiska na międzynarodowych targach turystycznych w kilkudziesięciu krajach. Organizator workshopów turystyki przyjazdowej i wyjazdowej. Organizator XIII Kongresów Polskich Mediów, w tym za granicą zorganizował 4 kongresy w Ziemi Świętej oraz w Belgii, Egipcie, Maroku, Rumunii, Watykanie, Włoszech. Redaktor naczelny dyrektor Radia Polonia w PR SA. W 1998 roku współpracował z włoską firmą Nomisma z Bolonii zarządzanej przez Mariano Prodi, na zlecenie Banku Światowego przebywał w Egipcie celem zaproponowania infrastruktury przyciągającej Egipcjan do planowanej jeszcze wówczas budowy nowego Muzeum Egipskiego w Gizie.
jest adwokatem, doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem i kierownikiem Katedry Nauk o Państwie i Prawie na Wydziale Prawa i Administracji Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Wykładał na uniwersytetach w Polsce, we Włoszech, na Słowacji i w Rep. Czeskiej. Specjalista z zakresu prawa publicznego (przede wszystkim prawo konstytucyjne), teorii prawa, oraz porządku i bezpieczeństwa publicznego; autor licznych prac w tym zakresie. Doświadczenia praktyczne zdobywał m.in. w MSZ i na samodzielnych stanowiskach w MSWiA oraz Kancelarii Prezydenta RP, a także prowadząc korporacyjne i indywidualne doradztwo prawne. Autor ponad 100 publikacji naukowych wydawanych w Polsce, na Słowacji, w Rep. Czeskiej i w Niemczech oraz kilkudziesięciu ekspertyz i opinii przygotowywanych dla podmiotów publicznych (w tym organów naczelnych). Członek 4 towarzystw naukowych, recenzent w 8 polskich i zagranicznych czasopismach naukowych z zakresu prawa, bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych.