„Wolność religijna - prawo a rzeczywistość”
- to tytuł konferencji prasowej, która odbyła się w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Podczas spotkania zaprezentowano czwartą edycję raportu Laboratorium Wolności Religijnej, ukazującego przypadki naruszeń prawa do wolności religijnej w Polsce. W trakcie konferencji omówiono także raport Open Doors dotyczący prześladowań religijnych na świecie.
Na wstępie ks. prof. Piotr Mazurkiewicz podkreślił, że wolność religijna jest podstawowym prawem wolności człowieka i dojrzałego społeczeństwa. Zaznaczył, że Jan Paweł II w swoim nauczaniu podkreślał, że „jest ono osią wszystkich innych praw, ponieważ dotyczy ludzkiego wnętrza i sensowności życia”.
- Fakt, że człowiek jest wolny w ustosunkowaniu się do Boga, decyduje o całości jego życia, także jeśli chodzi o przejawy zewnętrzne religijności, ale i postrzeganie całego świata – zaznaczył. Dodał, że również w zakresie prawa międzynarodowego prawo do wolności religijnej jest wyjątkowo chronione. Szczególnym problemem w Polsce, zdaniem prelegenta, jest kwestia ignorancji religijnej, która może być przejawem działań godzących w wolność religijną oraz mających na celu zepchnięcie religii na pobocze życia społecznego. - Trzeba zauważyć, że dotyczy to jednego typu religii – podkreślił, dodając, że osoby, które nie rozumieją czym jest religia, odnoszą się do niej jak do świeckiego zjawiska. - By zrozumieć co mają na myśli ludzie wierzący, gdy mówią o Bogu i religii, trzeba podjąć pewną refleksję. Właściwa intuicja jest w każdym z nas – dodał.
Dr Przemysław Komorowski z Laboratorium Wolności Religijnej zaprezentował czwartą edycję raportu, który ukazuje 130 przypadków naruszeń prawa do wolności religijnej w Polsce, mających miejsce w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku.
Wskazał, że prawo do wolności religijnej jest jednym z podstawowym praw człowieka, a polskie prawo gwarantuje wolność religijną, na poziomie indywidualnym i zbiorowym. Chronione są także kościoły i inne miejsca kultu religijnego. Wolność religijna obejmuje wszystkie wyznania, ale na gruncie Konstytucji Polski szczególne miejsce zostało przyznane Kościołowi katolickiemu. Mówi o tym sama preambuła, w której pojawiają się słowa „kultura polska jest zakorzeniona w chrześcijańskim dziedzictwie narodu”. Ten zapis wskazuje nam, że dziedzictwo chrześcijańskie jest dziedzictwem narodowym – powiedział.
Prelegent podkreślił, że zabezpieczeniem wolności religijnej w Polsce są przepisy prawa karnego. Chroniony jest brak przymusu związanego z wyznawaniem religii, a ponadto wyodrębnione są dwie odrębne kwestie - zakaz obrazy uczuć religijnych i zakaz złośliwego przeszkadzania w sprawowaniu kultu religijnego.